Forum AK Centrum Strona Główna Forum AK Centrum
Dla ludzi zakochanych w sporcie samochodowym

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum

Poprzedni temat «» Następny temat
Mandat za nie przerejestrowanie samochodu w terminie 30 dni.
Autor Wiadomość
Tschoob'ek 
Odwiedzający

Wysłany: 2012-03-04, 15:23   Mandat za nie przerejestrowanie samochodu w terminie 30 dni.

dzisiaj przy kontroli policjant chcial mi dac 500 zl mandatu za nieprzerejestrowanie auta w ciagu ustawowych 30 dni...zapytany o paragraf nie powiedzial tylko ze "niedopelnienie obowiazku" oraz stwierdzil ze takim autem nie mam prawa sie poruszac po uplywie 30 dni ( pomimo ze ubezpieczenie i przeglad wazny do 28.05.2012)

Oczywiscie nie przyjalem i powiedzialem zeby pisal do sadu pismo ale zrezygnowal wtedy i tylko 50 zl za brak dokumentu dostalem....

Pytanie :

Czy jest cos takiego jak mandat 500 zl za nie przerejestrowanie auta ? czy ktos moze podac jakis paragraf ? Juz drugi raz na nich wpadlem , powiedzieli ze nastepnym razem zakaz dalszej jazdy i laweta oraz wniosek do sadu odrazu bedzie...

skuter_golf 
ZSS

Wysłany: 2012-03-04, 16:15   

Art. 78.
2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu.

skuter_golf 
ZSS

Wysłany: 2012-03-04, 16:32   

Teoretycznie do przerejestrowania zakupionego samochodu w ciągu 30 dni obligują nas przepisy. W praktyce nie przewidują one jednak żadnych konsekwencji dla osoby, która ten termin przekroczy.Zdaniem Małgorzaty Kaniewskiej, szefowej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów Wydziałów Komunikacji, urzędnicy nie mają żadnej możliwości ukarania kierowcy, który postanowi przerejestrować auto po upływie 30 dni. Jak się okazuje, kierowcy doskonale zdają sobie z tego sprawę - spóźnialskich jest naprawdę wielu. Policja, przynajmniej na razie, niewiele może zrobić w tej sprawie. Po pierwsze, w tej chwili, gdy nie działa jeszcze CEPiK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, policjant zatrzymujący samochód np. w Poznaniu może ustalić zgodność danych w dowodzie rejestracyjnym tylko w wypadku samochodu zarejestrowanego w tym mieście i w powiecie poznańskim. Jeśli auto zostało zarejestrowane gdzie indziej i sami się nie przyznamy, policjant nie będzie w stanie ustalić, czy kupiliśmy je np. pół roku temu, czy też może należy ono do naszego kolegi. Po drugie, nawet jeśli funkcjonariuszowi uda się stwierdzić, że samochód zmienił właściciela i nie został na czas przerejestrowany, to konsekwencje dla kierowcy są niezbyt poważne. Jak mówi asp. Zbigniew Paszkiewicz z poznańskiej drogówki, zgodnie z prawem o ruchu drogowym „w razie uzasadnionego przypuszczenia, że dane w nim [dowodzie rejestracyjnym] zawarte nie odpowiadają stanowi faktycznemu”, policjant może jedynie zatrzymać dowód rejestracyjny i wystawić kierowcy stosowne zaświadczenia na 7 dni. W tym czasie bez problemu zdążymy nadrobić zaległości i przerejestrować auto. Co bardzo ważne, policjant nie ma prawa ukarać nas mandatem za nieprzerejestrowanie samochodu na czas.

Na zlekceważenie przepisów mogą sobie oczywiście pozwolić osoby, które kupiły auto z polisą OC ważną dłużej niż owe 30 dni. Od ponad roku jest bowiem tak, że ubezpieczenie OC „idzie” za samochodem. Jeśli sprzedamy auto z ubezpieczeniem OC ważnym jeszcze przez np. pół roku, to szansę na rzeczywisty zwrot składki mamy wówczas, gdy jego nabywca wykupi nowe ubezpieczenie. Jeżeli nie ma na to ochoty, może na „naszym” OC jeździć do końca jego ważności. Jeśli natomiast sprzedamy komuś samochód z polisą OC ważną tylko kilka dni, to igranie z przepisami i opóźnianie przerejestrowania z pewnością się nabywcy nie opłaci. Za brak OC nawet przez jeden dzień Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada karę w wysokości 400 euro. Chcąc wykupić nowe ubezpieczenie, trzeba samochód przerejestrować. Aby rejestracja była możliwa, należy mieć ważną polisę poprzedniego właściciela.

Dylu 
Bywalec forum
RWD

Wysłany: 2012-03-04, 17:10   

Tschoob'ek, Po co pokazywałeś umowe?? Auto wuja, ciotki, sasiadki itd i niech sie ...... , a nie mandat, a te 50zł to za brak jakiego dokumentu ci wlepili?/

Tschoob'ek 
Odwiedzający

Wysłany: 2012-03-04, 18:50   

Dylu , umowy nie pokazalem tym razem tylko poprzednim bo to ten sam sluzbista ktory mi miesiac temu przed kjs zabral dowod za delikatne pekncieszy szyby w momencie jak jechalem na wymiane...Co do mandatu to nie dalem mu dowodu bo wiedzialem ze jak mu oddam to znowu bede musial w olawie go szukac tak wiec wolalem 50zl za brak niz przeglad,wysylanie dokumentow,dzwonienie i zalatwianie spraw 400 km od wawy ;) a zabral by napewno bo dzisiaj szukal luzuw w kierownicy,stprawdzal reczny,wszystkie zaroweczki , maske kazal podnosic ale odpuscil no bo i tak nie mialby mi czego zabrac :P Niestety widuje go na sluzbie co jakies 2-3 dni bo czesto tamtedy przejezdzam i bede musial przerejestrowac auto bo jednak moga mi dac taki mandat :

Cytat:
Jak najbardziej miał możliwość wlepienia mandatu. Zgodnie z ustawą prawo o ruchu drogowym, nabywca ma obowiązek zgłosić kupno pojazdu do WK (art. 78 ust. 2 pkt 1). A zgodnie z art. 97 kodeksu wykroczeń, "uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.) lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany".

i w sadzie bym przegral ;/

grzesio.78 
Zainteresowany
grzesio.78

Wysłany: 2012-03-04, 19:32   

w sądzie w 99% przegrywasz sprawe z Policmajstrem ,ostatnim ktory wygrał byl chyba Kałasz .. :-D ...sądy zawsze interpretuja prawo na korzysc Policji czy innych urzedów ....a moj rekord to zakup Swifta w 2007 i przerejstrowalem go w styczniu 2012 :mrgreen:

zenont 
Oglądacz

Wysłany: 2012-03-05, 07:34   

Nie uwazam tak. Dwa razy udalo mi si? uzyskac efekt inny ni? "wladza pierwszego kontaktu" :) by chciala.
Raz kolizja drogowa i korzysta dla mnie zmiana winnego w sadzie
Drugi raz sprawa administracyjna - piaseczynski urzad uznal, ?e potrzebuje pozwolenia na budowe w sytuacji gdy wcale nie potrzebowalem. Odwolalem si? do wojewody i rzeczywiscie nie potrzebowalem.

Wedlug mnie warto si? odwolywac, je?eli tylko jest po co.

kałasz 
ZSS

Wysłany: 2012-03-15, 21:19   

ja nie przerejestrowałem wcale samochodu i nie mam zamiaru mam przy sobie tylko ubezpieczenie reszty nie mam bo już teraz miec nie muszę ...oni zadowoleni dają 100 zaniemanie dokumentów ja dziekuje i się rozstajemy ...i jeszcze jedna ważna sprawa to oni są panami na drodze i ja ich z tego mniemania nie próbuję wyprowadzać ...oni dumni ja zadowolony i do nastepnego spotkania..

Tschoob'ek 
Odwiedzający

Wysłany: 2012-03-15, 23:32   

jutro ide przerejestrowac zebym nie mial problemow chociazby z parkowaniem pod domem...jednak blachy warszawskie na mokotowie sa przydatne :mrgreen:

Odpowiedz do tematu